Vjesnik d.d. www.vjesnik.hr

Povratak na najavnu stranicu WWW arhiva Elektronsko izdanje

 

Povratak na stranicu rubrike

Srijeda, 10. ožujka 2010.

Članak ispred Članak iza
Tekstualna, za ispis pogodna verzija

Pri(Lika) za poduzetnike!

Cilj »Vodiča za ulagače u poduzetničke zone u Ličko-senjskoj županiji« je pružiti informacije te privući potencijalne ulagače u zone kao jezgre gospodarskog razvoja

Nedavno je ličkim poduzetnicima, ali i onim potencijalnim koji se spremaju uložiti svoj novac u posao koristeći sve povlastice za ulaganje u poduzetničke zone, predstavljen »Vodič za ulagače u poduzetničke zone u Ličko-senjskoj županiji«. »(PRI)LIKA« je glavni slogan u naslovu toga vodiča koji su izradili UNDP (Program ujedinjenih naroda za razvoj) i stručne službe Županije.
Razvojna agencija Ličko-senjske županije LIRA i UNDP su lanjskoga srpnja sklopili sporazum o provedbi projekta »Edukacija o upravljanju poslovnim zonama i promicanje poduzetničkih zona u Ličko-senjskoj županiji«. UNDP je preuzeo financiranje troškova dviju interaktivnih radionica i tiska »Vodiča«, a LIRA će osigurati novac za financiranje njegove izrade u digitalnom obliku, te promidžbene aktivnosti i informiranje javnosti o rezultatima toga projekta.
Cilj »Vodiča« je pružiti potrebne informacije te privući potencijalne ulagače u zone kao jezgre gospodarskog razvoja koje posebno stimuliraju razvoj proizvodnih djelatnosti i korištenje lokalnih potencijala Ličko-senjske županije. Projekt je financiran iz UN-ova fonda za ostvarivanje Milenijskih ciljeva razvoja (MDG-F), koji podržava nastojanja nacionalnih vlada u suzbijanju siromaštva, obrazovanju za sve i ravnopravnosti spolova.
Po završetku Domovinskog rata glavna strategija razvoja Ličko-senjske županije bila je razvijanje malog i srednjeg poduzetništva, jer je lokalna uprava, uključujući i Županiju, prepoznala mogućnosti da se na području Ličko-senjske županije cijela gospodarska strategija može temeljiti na razvoju malog i srednjeg poduzetništva. S obzirom na resurse kojima raspolaže, a posebno zbog ratom opustošenih krajeva, o nekom jačem gospodarskom zamahu nije se moglo ni razmišljati. Međutim, i u tim prvim poslijeratnim godinama u Gospiću se stimuliralo malo i srednje poduzetništvo. Poduzetnicima su se omogućili povoljni krediti čije je kamate subvencionirala Županija. Već tada se govorilo o gradnji poslovnih zona čiju je gradnju preuzeo Grad.
Tako su od 1998. do 2008. srednji i mali poduzetnici realizirali više od 180 milijuna kuna kredita, dok je Županija subvencionirala 7,3 milijuna eura kamata. Do 2017. Županija je preuzela obvezu subvencioniranja kamata u iznosu od 1,3 milijuna eura. U Ličko-senjskoj županiji samo je jedan veliki poduzetnik - Nacionalni park Plitvička jezera, dok ih je sedam srednje velikih i 650 malih (trgovačka društva, obrti i obiteljska gospodarstva u poljoprivredi i turizmu).
S obzirom na prirodne resurse, pred Ličko-senjskom županijom je velika budućnost. Globalni pokazatelji u gospodarstvu govore da se ide polako, ali sigurno u dobrom pravcu. Tako je broj obrtnika u porastu i ostvaruju 22,7 posto ostvarenih primitaka i prihoda i zapošljavaju 23 posto djelatnika. U osam posljednjih godina ostvaren je prosječan rast izvoza od 9,1 posto, a bilježe se i pozitivni pokazatelji u turizmu. Tako porast noćenja u prosjeku raste za 9,5 posto, a stopa rasta dolaska turista iznosi 11,4 posto. Strateški ciljevi razvoja malog i srednjeg poduzetništva s povećanim udjelom u proizvodnji i izvozu završnih proizvoda s naglaskom na korištenju prirodnih resursa posebno će se pokazati kroz organizaciju rada u poduzetničkim zonama. Pritom treba naglasiti da Ličko-senjska županija ima 58 posto površina svih nacionalnih parkova u Hrvatskoj. Poduzetnici ostalih djelatnosti kao što je poljoprivreda bit će povezani s turističkim kopnenim i morskim destinacijama.
U svakoj ličkoj općini i gradu počele su gradnje poduzetničkih zona. Tako su četiri grada i četiri općine već parcelizirale svoje zone, te ih zasad ima 227, od kojih je 54 već zakupljeno. Za osam općinskih poduzetničkih zona može se reći da su još u povojima, ali imaju veliku perspektivu. Bez obzira na svjetsku krizu, nema sumnje da će upravo ova godina biti godina početka preporoda ličko-senjskih poslovnih zona.

Novalja: Poduzetništvo povezano s turizmom
Grad Novalja jedini je otočni dio Ličko-senjske županije. Smješten je u sjeverozapadnom dijelu otoka Paga na površini od 93,36 četvornih kilometara na kojem živi 3500 stanovnika. U gradu posluju 72 trgovačka društva i 289 obrtnika koji zapošljavaju oko 900 osoba. Novalja je turistički centar i središnja luka Paga. Prirodne ljepote, među kojima se ističu lijepe pješčane plaže, ugodna sredozemna klima, bogata kulturno-povijesna baština uz bogatu gastronomsku i sportsko-rekreativnu ponudu, čine Novalju vrlo traženom i poželjnom destinacijom za odmor. Glavna gospodarska grana je turizam na koji se odlično nadovezuje poljoprivreda, stočarstvo, ribarstvo, trgovina i ugostiteljstvo, te razne vrste obrta i malog poduzetništva čiji je dio smješten u poslovnoj zoni Čiponjac.

Senj: Četiri obećavajuće poduzetničke zone
Ponosit povijesni grad smješten na moru ispod velebitskog gorostasa nema dovoljno prostora u primorskom dijelu, pa gradi čak četiri poduzetničke zone, od kojih će dvije biti u zaleđu mora i dvije s druge strane Velebita. Zasad je najaktualnija zona Cestarska kuća smještena na 15.000 četvornih metara i ima devet građevinskih parcela. Ukupna površina Senja iznosi 663 četvorna kilometra, ima 8132 stanovnika, obuhvaća morske obale u dužini od 60 kilometara, a u gradu posluju 92 trgovačka društva i 281 obrtnik. Zaposleno je 1800 djelatnika. Smještaj i prometna povezanost daju dovoljno jamstvo da će u budućnosti Senj doživjeti procvat. Uz Cestarsku kuću u pripremi su još poduzetničke zone Klarićevac na 520.000 četvornih metara, Burnjak na 83.592 i Melnice sa 100.000 četvornih metara.

Otočac: Nedovoljno valorizirani potencijali
Grad Otočac je drugi po veličini grad u Ličko-senjskoj županiji smješten na 565 četvornih kilometara i ima 10.400 stanovnika. Grad ima 120 gospodarskih subjekata i 220 obrtnika koji zapošljavaju 2000 djelatnika. Raznolikost i čistoća prirodnih dobara - vode rijeke Gacke, šume, tla i ljepote krajolika u sva četiri godišnja doba predstavljaju još uvijek nedovoljno valoriziran potencijal. Poduzetnička zona smještena je na lokaciji zvanoj Špilnik, pet kilometara od autoceste Zagreb - Split i osam kilometara od željezničke postaje Ličko Lešće. Nije zanemariva ni blizina Nacionalnog parka Plitvička jezera i morske obale susjednog grada Senja. Od 15 parcela 10 ih je već zakupljeno, dvojica poduzetnika već rade s 14 svojih djelatnika, jedan se useljava. Očekuje se zapošljavanje još 56 djelatnika. Otočke poduzetnike u zonama očekuju slične beneficije kao i u Gospiću, s tim što je cijena zemljišta nešto viša - 60 kuna po četvornome metru. U Otočcu pripremaju i drugu poduzetničku zonu - Ličko Lešće na Tonković vrilu na oko 63.000 četvornih metara.

Gospić: Smiljansko polje zona poslovnih povlastica
U Gospiću posluje 145 trgovačkih društava i 250 obrtnika, a ima 4500 zaposlenih. Već u prvim poslijeratnim godinama posebna pozornost poklanjala se poticanju malog i srednjeg poduzetništva, posebno u poljoprivrednoj djelatnosti kroz razvoj obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Zona poslovnih namjena Smiljansko polje smještena je na 240.000 četvornih metara u sjeverozapadnom dijelu grada. Spojnom cestom u dužini 2,5 kilometara bit će direktno povezana s čvorištem autoceste Zagreb - Split. U zoni je sagrađena 71 parcela s infrastrukturom i već je potpisano pet glavnih ugovora s lokacijskom i građevinskom dozvolom, te dva predugovora čiji su vlasnici u fazi ishodovanja potrebnih dozvola. S pravom se čekaju novi poduzetnici jer uvjete koji ih čekaju u ovom županijskom središtu ne mogu dobiti nigdje drugdje. Naime, uz najjeftinije zemljište od 30 do 70 kuna po četvornome metru, dobit će niz drugih povlastica kao što su niže jedinične vrijednosti kod obračuna komunalnog doprinosa - 7,5 do 20 kuna po četvornome metru, uz mogućnost obročnog plaćanja, djelomično oslobađanje komunalne naknade, porezne olakšice i mnoge druge pogodnosti. Najveće pogodnosti svakako su idealna lokacija - blizina autoceste, blizina mora (40 kilometara), područje Parka prirode Velebit, željeznička postaja...

Tomislav Čanić


Povratak na vrh stranice

Članak ispred Povratak na najavnu stranicu WWW arhiva Elektronsko izdanje Članak iza